Boryana Kaleyn

Trei medalii de aur și una de argint pentru Kaleyn și Nikolova la finala Cupei Europene de la Baku

Sportivele bulgare au cucerit patru medalii în finalele individuale ale primei ediții a Cupei Europene de gimnastică ritmică de la Baku. Boryana Kaleyn a câștigat aurul la minge și panglică și argintul la cerc, în timp ce Stiliana Nikolova a câștigat..

publicat în 05.05.2024 la 13:00
Stiliana Nikolova

Stiliana Nikolova a câștigat medalia de aur la Cupa Europeană de gimnastică ritmică de la Baku

Stiliana Nikolova a cucerit medalia de aur în concursul all-around la prima ediție a Cupei Europene de gimnastică ritmică de la Baku. Boryana Kaleyn a rămas pe locul patru după ce a făcut greșeli în exercițiul de la panglică. Competiția se desfășoară..

publicat în 04.05.2024 la 15:30
Nadya Toncheva

Nadia Toncheva se numără printre pretendentele la Cupa Mondială de șah

Bulgaria va participa din nou la a doua ediție consecutivă a Cupei Mondiale de șah feminin. După ce în 2023, Nurgul Salimova a ajuns în finala turneului din Baku, în 2025 va concura Nadia Toncheva. În 2023, a participat și ea în această competiție,..

publicat în 30.04.2024 la 14:30
Rami Kiuan

Bulgaria are campion european la box masculin

La Campionatele Europene de box de la Belgrad, Rami Kiuan a obținut cel mai mare succes din cariera sa și l-a învins în finala categoriei 75 kg pe rusul Dzhambulat Bijamov cu 3:2 din voturile arbitrilor. Bulgarul de 23 de ani din Kostinbrod a obținut la..

publicat în 29.04.2024 la 11:00

Securitate sporită și supraveghere cu drone pentru derby-ul dintre CSKA Sofia și Levski din 27 aprilie 2024

Ministerul de Interne planifică o prezență sporită a poliției în capitală pentru ultimul derby al sezonului dintre cluburile profesioniste de fotbal "CSKA - Sofia" și "Levski", care va avea loc pe 27 aprilie pe stadionul național "Vasil Levski" din..

publicat în 26.04.2024 la 17:00
Kristian Vasilev

Canotorul bulgar Kristian Vasilev s-a calificat în semifinalele de la Szeged

Canotorul bulgar Cristian Vasilev va vâsli în semifinala de skiff din cadrul calificărilor europene pentru Jocurile Olimpice de la Szeged (Ungaria). El s-a impus convingător în manșa a doua după ce a parcurs traseul de 2000 de metri în 6:53.08. La..

publicat în 25.04.2024 la 19:30

Candidatura Bulgariei la organizarea Jocurilor Olimpice de iarnă pentru tineret, în discuții

Bulgaria dispune de un mare potențial și de condiții naturale excelente pentru a găzdui și organiza Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret în 2028. Pentru o candidatură de succes, este nevoie de un efort consecvent și unitar al executivului, al..

publicat în 23.04.2024 la 09:45

Trei medalii pentru gimnastele bulgare la finala Cupei Mondiale de la Baku

Gimnastele bulgare au cucerit în total trei medalii la finalele Cupei Mondiale de gimnastică ritmică de la Baku, iar Elvira Krasnobaeva a obținut și una de argint, la individual compus. În proba individuală, Eva Brezalieva, a zecea clasată, a luat..

publicat în 22.04.2024 la 10:30
Poză: Sport PR Events Managment

Înotătorul maratonist Petar Stoicev traversează Strâmtoarea Gibraltar

Petar Stoicev a devenit primul bulgar care a traversat înot Strâmtoarea Gibraltar, conform regulilor Oceans Seven, fără costum de neopren.  Stoicev a parcurs distanța de la coasta europeană din orașul spaniol Tarifa până la coasta africană din Maroc..

publicat în 16.04.2024 la 15:30
Stilyana Nikolova

Stilyana Nikolova a cucerit două medalii de aur și una de argint la finala de la Sofia

Cinci medalii reprezintă bilanțul de ieri al ultimei zile a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică de la Sofia. A doua în proba de ansamblu, Styliana Nikolova a obținut medaliile de aur la minge și panglică și argint la cerc. Campioana Boryana Kaleyn..

publicat în 15.04.2024 la 10:00